Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 13:45   Güncelleme : 01-06-2021 13:45

IFAD 2020 YILI YATIRIM VE KOORDİNASYON KURUL TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİK

​       Vali Sinan GÜNER Başkanlığında gerçekleştirilen IFAD Koordinasyon Toplantısına, Vali Yardımcısı Abdullah AKDAŞ, Kaymakam Adayları, 2020 yılında “Kamu Ekonomik Altyapı Yatırımları” başlığında proje teklifleri bulunan kuruluşların temsilcileri Bartın Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan ARINAN, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar DÖNMEZ, İl Özel İdare Genel Sekreteri Metin ÇETİN ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz İl Proje Yürütme Birimi ve Çiftçi Destek Ekibi üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi

IFAD 2020 YILI YATIRIM VE KOORDİNASYON KURUL TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİK

      Vali Sinan GÜNER Başkanlığında gerçekleştirilen IFAD Koordinasyon Toplantısına, Vali Yardımcısı Abdullah AKDAŞ, Kaymakam Adayları, 2020 yılında “Kamu Ekonomik Altyapı Yatırımları” başlığında proje teklifleri bulunan kuruluşların temsilcileri Bartın Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan ARINAN, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar DÖNMEZ, İl Özel İdare Genel Sekreteri Metin ÇETİN ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz İl Proje Yürütme Birimi ve Çiftçi Destek Ekibi üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

       Toplantı açılış konuşmalarını yapmak üzere söz alan İl Müdürü Yasin ÖNDER konuşmalarında “Projemizle ilk defa özel bir alana (Yüksek Dezavantajlı Alanlara) özel bir destekleme modeliyle çıkacağız. Tüm çalışma arkadaşlarımızla çıktığımız yüksek rakımlara bilgiyi ve örnek uygulamaları beraberimizde götüreceğiz. 

       Kırsal dezavantajlı çiftçi ailelerimizi destekleyerek kırsal yoksulluğun bitirilmesi, yaşam kalitesinin ve refahın artırılması için devlet/vatandaş işbirliği içerisinde birçok projeyi hayata geçireceğiz.

       Başarılı bir model olarak gelişen “Sayacılıktaki Kümelenme Modelini” yakından takip ediyor gıda, tarım ve hayvancılık sektörümüzün alt faaliyet kolları olan seracılıkta, arıcılıkta, meyvecilikte ve odun dışı orman ürünlerimizle sağlayacağımız kümelenmede örnek model olmayı hedefliyoruz. Kadınlarımız, gençlerimiz ve çiftçi ailelerimizle bunu başaracak güçteyiz.

       Bu projenin başarıya ulaşması için tüm personelimizle sahada ve tüm paydaşlarımızla dayanışma içinde olacağız.

    Projemizin şimdiden ilimize hayırlı ve uğurlu olması dileklerimizle, yüksek dezavantajlı alanlarımıza da daha çok kazanç ve refah getirmesi dileklerimle saygılarımı sunarım.” Diyerek sözlerini tamamladılar.

       IFAD İl Koordinatörü Ziraat Mühendisi Oktay ACIBAL tarafından yapılın teknik sunumda; IFAD Nedir?/ IFAD Bartın için ne ifade ediyor?/Projede durumumuz nedir? (neredeyiz) Riskler nelerdir? (hedefleri gerçekleştirmede ne tür zorluklar olabilir?)/Riskleri minimize edecek stratejik teklifler nelerdir? Sorularına açıklık getirildi.

       Yapılan sunum sırasında konu başlıkları üzerinden sık sık söz alarak katkıda bulunan Vali Sinan GÜNER genel bir değerlendirme yaptığı konuşmalarında “Doğrudan dezavantajlı alanlara yönelik özel bir proje olması dolayısıyla  bu projenin çiftçilik faaliyetlerini destekleyerek kırsal fakirliğin önüne geçeceğini, İlimiz tarım sektörünün bugüne kadar en yüksek payı aldığı bu projenin, tarımsal altyapı sorunlarının çözümüne ve tarımsal üretimin tüm aşamalarında yer alan paydaşlarla birlikte hedeflerin belirlenmesine imkan sağlayacağını ifade etti.”