Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 07:02   Güncelleme : 01-06-2021 07:02

İç Su Kaynaklarımız Balıklandırılıyor

Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanlığınca yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” ve Valiliğimizce hazırlanan “Bartın İlimizde 74 Tarımsal Proje”  içerisinde yer alan projelerden olan ve Müdürlüğümüzce hazırlanan “İlimiz İç Sularında Balık Popülasyonunun Artırılması” konulu proje kapsamında İlimiz sınırlarında bulunan ve DSİ 23

İç Su Kaynaklarımız Balıklandırılıyor

Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanlığınca yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” ve Valiliğimizce hazırlanan “Bartın İlimizde 74 Tarımsal Proje”  içerisinde yer alan projelerden olan ve Müdürlüğümüzce hazırlanan “İlimiz İç Sularında Balık Popülasyonunun Artırılması” konulu proje kapsamında İlimiz sınırlarında bulunan ve DSİ 23. Bölge Müdürlüğü 233. Şube Müdürlüğü tarafından inşa edilen Kirazlıköprü Barajına, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen,  ortalama 25.000 adet sazan balığı yavrusu bırakılmıştır.

Bu proje ile iç sularımızdaki balıkçılığı destekleyerek, insan sağlığı ve beslenmesinde çok önemli protein kaynağı olan balık üretiminin artırılması, kırsalda yaşayan halkımızın balık ihtiyacının karşılanması, hane halkının ekonomisine katkı sağlanması ve olta balıkçılığının gelişmesini sağlayarak denizlerimizdeki av baskısının azaltılması amaçlanmıştır. Baraja bırakılan sazan yavrularının normal koşullarda iki veya üç yıl içerisinde avlanılabilir boya gelmesi öngörülmektedir.

İlimizin Gökırmak Çayı üzerinde, sulama, enerji ve taşkın kontrolü amacıyla yapımına 1999 yılında başlanan Kirazlıköprü Barajının yapımı 2018 yılında tamamlanmıştır. Kil çekirdekli kaya dolgu gövde tipi olan barajın gövde hacmi 1.943 hm3, akarsu yatağından yüksekliği 53,25 m, normal su kotunda göl hacmi 66,1 hm3, normal su kotunda göl alanı 10,90 km2’dir. Baraj 2.113 hektarlık bir alana sulama hizmeti verip, 12,3 MW kurulu güç ile de yıllık 41,20 GWh’lık enerji üretecektir. Ayrıca Balıklandırılmak suretiyle de amatör avcılık hizmetine sunulmuş ve işlevi zenginleştirilmiştir. İlimize, bölgemize ve amatör balıkçılarımıza hayırlı ve uğurlu olsun.