Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 07:03   Güncelleme : 01-06-2021 07:03

Epçiler Köyünde Şeker Mısır Yetiştiriciliği Eğitim Toplantısı Düzenlendi

Bakanlığımızca “Kadın Çiftçiler Yeniliklerle Buluşuyor Programı” kapsamında Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde ve İl Müdürlüğümüz koordinesiyle hazırlanan “Kavuzundan Sepet Danesinden Şeker Yayım Projesi” faaliyetleri arasında yer alan Çiftçi Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı 13 Ağustos 2020 tarihinde düzenlendi

Epçiler Köyünde Şeker Mısır Yetiştiriciliği Eğitim Toplantısı Düzenlendi

Bakanlığımızca “Kadın Çiftçiler Yeniliklerle Buluşuyor Programı” kapsamında Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde ve İl Müdürlüğümüz koordinesiyle hazırlanan “Kavuzundan Sepet Danesinden Şeker Yayım Projesi” faaliyetleri arasında yer alan Çiftçi Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı 13 Ağustos 2020 tarihinde düzenlendi.

Dokuz dekar alanda dokuz çiftçimizin yararlandığı Şeker Mısır Demonstrasyonlarının kurulduğu Epçiler Köyü’nde gerçekleştirilen eğitim toplantısı, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Sıcak İklim Tahılları Şubesi’nde görevli Dr. Mehmet Cavit SEZER’in sunumunda, İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Emine SANCAR, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Hasan Hüseyin GEDİK, teknik personel, ve projede yer alan çiftçilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sunumda; Şeker Mısırın Islah ve Üretimi, Tohum ve Çeşit Özellikleri, İklim ve Toprak İstekleri, Toprak İşleme ve Gübreleme, Olgunlaşma ve Hasat, Hastalık ve Zararlılarla Mücadele, Şeker Mısır Yetiştiriciliğinde Görülen Sorunlar ve Çözüm Önerileri konu başlıklarında ayrıntılı olarak bilgi aktarımında bulunuldu. Çiftçilerimizin yöneltmiş oldukları sorular cevaplandırıldı.

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Mısır Yetiştiriciliği lifletlerinin dağıtılmasının ardından demonstrasyon alanları gezilerek proje çiftçilerimize önerilerde bulunuldu.