Eğitim
Giriş Tarihi : 06-05-2021 15:40   Güncelleme : 06-05-2021 15:40

Bartın Üniversitesi: ’nden “Sözde Ermeni Soykırımı” iddiasına kınama

Geride bıraktığımız yüzyılda tarihin önemli kırılma anlarına ve zorlu mücadelelere şahit olunmuştur

Bartın Üniversitesi: ’nden “Sözde Ermeni Soykırımı” iddiasına kınama

Geride bıraktığımız yüzyılda tarihin önemli kırılma anlarına ve zorlu mücadelelere şahit olunmuştur. Dünya savaşları, yıkılan imparatorluklar, değişen sınırlar ve gelişen sosyal anlayış kalıpları günümüze kadar ulaşan kilometre taşları olmuştur. Osmanlı Devleti’nde huzur içerisinde yaşayan etnik gruplar bir bütün olarak dönemin zorluklarıyla da birlikte mücadele etmiştir. Çanakkale’de, Kafkasya’da, Hicaz’da Filistin’de ve Irak’ta tarif edilemez hadiseler yaşanmış, on binlerce insan hayatını kaybetmiştir.

O gün olduğu gibi bugün de geçmişi, dini, etnik kökeni, mezhebi ne olursa olsun, insanlar bu topraklarda kardeşçe yaşamış, acıları da sevinçleri de bir olmuştur. Ancak üzülerek görülmektedir ki tarihte yaşanan acılar bugün siyasi hesaplara alet edilmektedir. ABD Temsilciler Meclisi’nin 2019 yılındaki tarihi hatasının ardından bugün yapılan açıklama da siyasal ve ideolojik bakış açısının bir tezahürü olarak görülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın 1915 olayları için arşivlerin ortaya konması ve bilimsel yaklaşım çağrısı, yaşananların şeffaf ve dürüst bir biçimde ortaya konulmasının en doğru yoludur.

Bu düşüncelerle yanlış hesapların yansıması olan karar ve açıklamaları kınadığımızı ve yok hükmünde saydığımızı kamuoyuna arz ediyoruz.

Bartın Üniversitesi Rektörlüğü    

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —