Eğitim
Giriş Tarihi : 27-10-2021 06:21   Güncelleme : 27-10-2021 06:21

Bartın Üniversitesi “Gençlerimizin azmine ve memleketimizin öz değerlerine güveniyoruz”

“Gençlerimizin azmine ve memleketimizin öz değerlerine güveniyoruz”

Bartın Üniversitesi “Gençlerimizin azmine ve memleketimizin öz değerlerine güveniyoruz”

Bartın Üniversitesi IV. Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinde konuşan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, “Gençlerimizin azmine ve memleketimizin öz değerlerine güveniyoruz” dedi.

Bartın Üniversitesi IV. Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği Türkiye’nin farklı illerinden yüzlerce kişinin katılımıyla tamamlandı. Kapanış toplantısına çevrim içi olarak bağlanan IV. Ar-Ge Proje Pazarı ana sponsorlarından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, gerçekleştirilen etkinliğin önemine değindi.  

“Karadeniz’de önemli bir doğalgaz rezervini keşfetmiş durumdayız”

Karadeniz’de gerçekleştirilen keşif çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Bilgin, “Karadeniz’de önemli bir doğalgaz rezervini keşfetmiş durumdayız. Bu keşfin üretime geçmesi ve ülkemiz ekonomisine kazandırılması en büyük hedefimiz. Oldukça teknik ve karmaşık bir teknoloji gerektiren bu sektörde bizler de diğer tüm alanlarda olduğu gibi teknoloji ve yenilik odaklı girişimlerimizde hem ar-geye hem de yerlileştirmeye büyük önem veriyoruz.

Bu çerçeve içerisinde bütün paydaşlarla mümkün olan en üst seviyede iş birliğini geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Ultra derin sondaj çalışmalarında dünya çapında önemli başarılar elde edildiğinin altını çizen Bilgin, “Bu kapsamda 2020 yılında Sakarya Gaz Sahasında milli imkânlarımızı kullanarak gerçekleştirdiğimiz ultra derin sondaj çalışmalarımız dünya çapında başarılı sonuçlar getirdi. Bildiğiniz gibi Sakarya Gaz Sahası keşfi 2020 yılında dünyadaki ikinci büyük, denizlerde ise en büyük keşif oldu. Önce Tuna-1 kuyusundan gelen güzel haberlerle 405 milyar metreküplük ardından Amasra-1 kuyusundan gelen 135 milyar metreküplük doğalgaz keşif haberleri, ülkemizin doğalgaz ihtiyacını karşılamada dışarıya bağımlılığın önemli ölçüde azalacağını müjdeledi” ifadelerini kullandı.

“Gençlerimize destek vermeye devam ediyoruz”

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Bilgin, Bartın Üniversitesi IV. Ar-Ge Proje Pazarı ile oluşturmaya çalışılan ekosistemin önemine de değinerek, katılımcılara tavsiyelerde bulundu.

Aldığımız başarılar bizim için oldukça gurur verici oldu. Ancak elde edilen her başarının ardında tabi ki ciddi bir planlama ve özverili çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmaların hayata geçmesi için bunu başaracak nitelikte ve sorumluluk sahibi bir ekip olmadan mümkün olmazdı. Biz bu noktada gençlerimizin azmine ve memleketimizin öz değerlerine güveniyoruz. Gençlerimiz bu süreçlerde her zaman odak noktamızı oluşturmaktadır. Çünkü biz bu bayrağı gençlerimize teslim edeceğiz.”.