Eğitim
Giriş Tarihi : 10-07-2021 06:27   Güncelleme : 10-07-2021 06:27

Bartın Üniversitesi: 16 üniversitenin kadın çalışmaları merkezleri iş birliği çalıştayında bir araya geldi

Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Kadın Çalışmaları Merkezleri İş Birliği Çalıştayı”nda, 16 üniversiteden katılımcılar tecrübe paylaşımı yaparak olası iş birliktelikleri konusunda görüş alışverişinde bulundu

Bartın Üniversitesi: 16 üniversitenin kadın çalışmaları merkezleri iş birliği çalıştayında bir araya geldi

Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Kadın Çalışmaları Merkezleri İş Birliği Çalıştayı”nda, 16 üniversiteden katılımcılar tecrübe paylaşımı yaparak olası iş birliktelikleri konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Üniversitemiz Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen iş birliği çalıştayında Akdeniz Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden katılımcılar yer aldı.

“Merkezler arasında olası iş birliği yollarını oluşturmayı hedefliyoruz”

Gün boyunca devam eden çalıştayın açılış oturumda konuşan Üniversitemiz Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aslı Yazıcı, çalıştayın öncelikli hedefinin sosyal bir ilişki ağı oluşturarak merkezler arasında olası iş birliği yollarını oluşturmak olduğunu söyledi.

Yazıcı, “Bu çalıştaydaki temel sorumuz, kadın araştırmaları merkezlerimizi daha aktif ve üretken kılmanın yollarını araştırmak olacaktır.

Bu çalıştayı düzenlemekteki amacımız, her şeyden önce sosyal bir ilişki ağı oluşturmak, merkezler arasında olası iş birliği yollarını araştırmak, sorunlarımızı ve fırsatlarımızı tartışmak ve bilgi, deneyim ile düşüncelerimizi paylaşmaktır” dedi.

“Kadın çalışmaları alanında üniversiteler önemli katkılar sunuyor”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise kadın çalışmaları alanında üniversitelerin katkılarının önemine değinerek “Kadın çalışmaları, kadının toplumdaki statüsü, kadın sağlığı gibi kavramlar modern tarihin gündeminde her zaman yer edinmiştir. Dünya’da kadınların hak ettiği noktada yer alması için sürdürülen mücadeleler çok daha gerilere gitse de Birleşmiş Milletler nezdinde 1946 yılında oluşturulan Kadının Statüsü Komisyonunun öncülüğünde farklı bir önem ve resmiyet kazanmıştır. Ülkemizde ise kadının güçlenmesi konusunda Cumhuriyet Döneminden bu yana atılan somut adımlar olmuştur. Ancak içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda hala yapılacakların ve kat edilecek mesafelerin olduğu açıktır.

İş birliği ve güç birliği yaparak bir noktaya ulaşabileceğimize, birbirimizden öğreneceğimize ve birlikte başaracağımıza yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Çalıştay, önemli projelerin hayata geçirilmesinde itici bir güç olacaktır”

Katılımcı üniversitelere katkıları için teşekkür eden Rektör Uzun, “Bu iradenin kadın çalışmaları alanında oluşturulabilecek çalışma gruplarıyla araştırma, eğitim, politika geliştirme ve uygulama projelerinin hayata geçirilmesi noktasında itici bir güç olacağına inanıyorum. Bartın Üniversitesi olarak kadın çalışmaları konusunda üniversitelerimizle iş birliği sürdürmek istediğimizi de vurgulamak istiyorum. Proje ve eğitim başta olmak üzere yapılabilecek ortak çalışmaların alana önemli yansımaları olacaktır” diye konuştu.

Tecrübe paylaşımı, ortak çalışmalar, yeni hedefler…

Açılış oturumunun ardından gerçekleştirilen 3 oturumla devam eden çalıştayda farklı üniversitelerden katılımcılar kadın çalışmaları merkezleri bünyesinde yapılan çalışmalar ve gelecek hedefleri konusunda bilgiler verdi.