Gündem
Giriş Tarihi : 18-03-2021 14:49   Güncelleme : 18-03-2021 14:49

BARTIN BELEDİYESİ: “RAHMET, MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ”

Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin Yıldönümü münasebetiyle Bartın Valiliği tarafından organize edilen etkinliklere katıldı

BARTIN BELEDİYESİ: “RAHMET, MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ”

Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin Yıldönümü münasebetiyle Bartın Valiliği tarafından organize edilen etkinliklere katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda Çelenk Sunma Töreni ile başlayan etkinlikler Bartın Şehitliği ziyareti ve Bartın Kültür Merkezi’nde ki anma programı ile devam etti.

Başkan Vekili Anıta Çelenk Sundu

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Bartın Belediye çelengini Atatürk Anıtına sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Bartın Şehitliği Ziyaret Edildi

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenlerin akabinde Türbe mevkiinde bulunan Bartın Şehitliği ziyaret edildi. Şehit ailelerinin da katıldığı ziyarette, askerler tarafından saygı atışı yapıldı. Şeref Defterinin imzalanmasının ardından Kuran-ı Kerim Tilaveti okunarak, dua edildi. Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, şehit mezarlarına kırmızı karanfil bırakırken, şehit aileleriyle de yakından ilgilendi.

Şehitlerimiz İçin Kuran-I Kerim Tilaveti Okundu

Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü  Bartın Kültür Merkezi’nde yapılan program ile tamamlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim Tilaveti okunarak, dua edildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasının ardından program şiir dinletisi ile devam etti.Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül takdimi ile tören sona erdi.

“Ruhları Şad Olsun”

Şehrimizde düzenlenen etkinliklerin önemine değinen Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde görev alan, emek veren herkese teşekkür etti. Akın; “18 Mart Çanakkale Zaferi birlik ve beraberliğin gösterildiği en güçlü tarihi dönüm noktasıdır. Kahraman Türk ordusunun Çanakkale Cephesi’nde verdiği mücadele yalnızca Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin akışını etkileyecek boyuttaydı. Dünya ülkelerinin güç dengesini değiştiren bu galibiyet yüce Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir ulusun, tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını yüksek bir milli ruh ve bilinçle, canı pahasına savunduğunu gösteren onurlu bir mücadelesidir. 18 Mart tarihi, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik makamına ulaşan yüce insanları bir kez daha saygı ile andığımız, şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür. Tarihte eşine rastlanmayan büyük destanın yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere zafere ulaşarak vatanı ve bayrağı, milli ve manevi değerleri uğruna şehit olan kahraman Mehmetçiklerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tarih boyunca vatan ve millet sevdası ile şehit düşmüş ecdadımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun” dedi.